BARBAKAN PERFORE BORUSU İMALAT(geotekstil keçeli)

BARBAKAN PERFORE BORUSU:

BARBAKAN (BORUSU) NEDİR?

İstinat duvarlarının arkasında toplanan zemin suyunun dışarı atılması için duvarda bırakılan oluk görevi gören delikli borulardır.

İstinat duvarlarında barbakanlarda kullanılan delikli boruların siparişi için firmamızı arayabilirsiniz…

YENİ ÜRÜNÜMÜZ  : KEÇELİ PERFORE POLİETİLEN BORU

  

 

Geotekstil keçeli delikli perforeli hdpe boru, pvc borulara göre çok sağlam ve uzun ömürlü, pvc borudan dahi cazip fiyatlarla sunmaktayız.

Drenaj Borularında Geotekstil keçe ne işe yarar?

Zemin içerisinde kullanılan drenaj borularındaki delikler zamanla kum,toprak ve ufak taş parçaları tarafından tıkanarak drenaj borusu zamanla işlev göremez hale gelebilir, bu durumu önlemek için delikli perfore borular etrafına kırçıllı geotekstil keçe sarılarak suyun kolaylıkla emilip süzülüp borudan gidebilmesini sağlamaktadır. Projenize göre istediğiniz çapta polietilen borulara perfore yani delik delme işlemi yapıp boru yüzeyini geotekstil keçe ile sarmaktayız.

NEDEN PVC DRENAJ BORUSU YERİNE  YÜKSEK YOĞUNLUKLU POLİETİLEN (Hdpe; High Density Polyethene) TERCİH EDİLİR?

Genelde projelerde drenaj ve barbakan boruları pvc olarak yazmakta ise de gerek delik delme,istifleme,nakliye ve sahada taşıma ve döşeme esnasında pvc borunun özelliği olarak çatlamalar ve yer yer kırılmalar olabildiğinden artık büyük proje şantiyeleri pvc boru yerine hdpe yani polietilen boruyu tercih etmektedirler. Polietilen boru yer altında darbelere dayanıklıdır, esneyebilir,kırılmaz,yeraltı suyu içerisindeki kimyasallara karşı dayanıklıdır, istenilen boy da üretilir (3metre-4 metre-5 metre veya istenilen özel ölçüde 12metre-13metre-13.5 metre tır dorsesine sığacak uzunluklarda üretilebilir, istenilen her ölçü için kolaylıkla kesilebilir.

Şayet şantiyede uzun mesafelerde kullanmak isterseniz alın kaynak veya elektrofüzyon kaynak yöntemiyle ekiplerimiz sizler için bu boruları kaynak yapabilmektedir. Ayrıntılar için lütfen bilgi alınız

AKANLAR BORU (0312) 382 37 00

Tünellerde kullanılan barbakan borusu için;

delikli barbakan borusu

delikli barbakan borusu

AKANLAR BORU ‘Polietilen Çözüm Merkezi’

(0312) 382 37 00  – (0542) 382 37 00

20170826_154918_640x480

PVC veya PE100 borular perfore edilerek acil olarak gönderilir, istenilen çap ve istenilen boylarda kesilir

 

20170826_154928_640x480

20170826_152447_640x480

20170826_152435_640x480

  

 

 

Yapıların kullanılabilir alanın arttırılması otopark depo gibi alanların zemin kotunun altına alınması için derin ve büyük kazılar yapılmasından dolayı veya eğimli arazilerde zemin kotu üzerinde inşa edilecek alanlarda dolgular yapılmaktadır. Kazı sahasında meydana gelen kaymaların ve çökmelerin önlenmesi ve kontrollü bir şekilde yapılabilmesi için istinat duvarlarından faydalanılır.

İSTİNAT DUVARI: Genel tanım olarak zemin yüzeyinde meydana gelen, ani değişimleri düşeye yakın bir düzlemde kontrol altına almak ve zeminin doğal şev açısı ile yayılmasını engellemek için kullanılan yapılara ‘ istinat Duvarı’ denir.

İstinat duvarları devamlı olarak dış etkenlere maruzdur. Meyilli veya ön yüzeylerini yağmur ve kar sularının yayılabileceği gibi arkasındaki zemin rutubetini alır. Bu bakımdan duvarların yapımında dış etkenlere dayanıklı kâgir malzemeler kullanılmalıdır

İstinat duvarları boyunca taşmanların ve arkasındaki toprağın itme kuvveti aynı olacağından 8-20 m aralıklarla dilatasyon derzleri bırakılmalıdır.

İstinat duvarı arkasındaki zeminden gelen suların duvarın temeline sızmadan dışarı akıtabilmesi için duvar kalınlığınca barbakan adı verilen kanallar bırakılır. Barbakanlar duvar yüksekliğine ve arkadaki zemin cinsine göre uygun aralıkta ve öne doğru yüzde 2-3 meyilli olarak yapılır.

 

Bir önceki yazımız olan YARIKLI PE100 BORU başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You may also like...