MISIR SLAJ SULAMA MDPE BORU TAMİR

MISIR SLAJ SULAMA MDPE BORU TAMİR

Mısır slaj üretim tarlalarında sulamada kullanılan mdpe boruların garantili olarak kaynaklarını yapmaktayız.

(0532) 283 01 62

TAMBURLU SULAMA BORU TAMİR

TAMBURLU SULAMA BORU TAMİR

Tamburlu sistem sulama borularını acil ve garantili tamiri için

20180715_203253_640x480

Türkiye 81 vilayet için tamburlu sistem mdpe boru tamir kaynak (garantili yapılır) (0532) 283 01 62

TAMBURLU SİSTEM SULAMA BORUSU

TAMBURLU SİSTEM SULAMA BORUSU patlak tamiri yapılır (0532) 283 01 62

tamburlu sulama boru kaynak tamir

tamburlu sulama boru kaynak tamir (0532) 283 01 62

tamburlu sulama boru kaynak tamir

tamburlu sulama boru kaynak tamir (0532) 283 01 62

garantili olarak mdpe boruların kaynakları yapılır, Türkiye’nin her yerine hizmet verilmektedir

tamburlu sistem tarla sulama mdpe boru kaynak tamir

tamburlu sistem tarla sulama mdpe boru kaynak tamir

ACİL HAT: 0532 283 01 62

Mısır Silajı Nedir
Silaj yeşil sulu bitkilerin havasız ortamlarda turşulaştırılması ile elde edilen hayvan yemlerine denir. Bu yöntemle elde edilen yemler sayesinde, özellikle yeşil bitki bulunmayan yaz ve kış aylarında hayvanlar sağlıklı bir şekilde beslenebilmektedir. Her yeşil bitki silaj yapımına uygun değildir. Ancak silaj yapımı için en uygun bitki mısır bitkisidir. Dane ve sap verimi yüksek herhangi bir mısır çeşidinden silajlık mısır yetiştirilebilir. Silaj yapmak için üretilecek mısırın ekim zamanı ana ürün olarak nisan ve mayıs, ikinci ürün olarak ise haziran ve temmuz aylarıdır. Silaj yapımı için en uygun zaman koçanlardaki danelerin olgunlaşmaya başlaması ve suyunu kaybetmediği dönemdir. Hasadın daha fazla gecikmesi durumunda daneler sertleşir ve hayvanlar tarafından tam sindirilemez. Silaj makinesiyle hasat edilen mısır, silo çukuruna doldurulur ve traktör yardımıyla iyice sıkıştırılır. Sıkıştırılan silajlık mısır hava almayacak şekilde plastik bir örtüyle örtülür. Silo kapatıldıktan 45-60 gün sonra silaj yemi kullanıma hazır hale gelir. Mısır silajı et ve süt sığırları için olduğu kadar koyun ve atlar için de kaba yem kaynağıdır.

Mısır silajının kalitesini, mısırın çeşidi, hasat zamanı, koçan oranı, silonun durumu, doğru sıkıştırma gibi özellikler belirlemektedir. Bunların birindeki bir hata silajın kalitesini düşürecektir. Olgunlaşmış silaj yeşile çalan sarıdan koyu yeşile kadar değişen bir renk alır. Ekşi ve kendine has bir kokusu vardır. Silaj olgunlaştıktan sonra silonun kenarından açılır ve günlük olarak hayvanların ihtiyacı kadar alınır. Alındıktan sonra üzeri tekrar plastik örtüyle örtülür. Bu işlem silaj bitinceye kadar böyle devam eder.

Silajlık mısır yetiştiriciliği, hayvancılığın gelişmesinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Silaj yemi sayesinde hayvanlar, yeşil yem bulunmadığı zamanlarda da dengeli beslenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Büyük çaplı patlak boru tamiratlarımız başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

You may also like...